Styrket fokus - ny mentaltræner og sportsdiætist
Vi er utrolig glade for at kunne offentliggøre, at Kenneth Risom er tilknyttet FC THY Piger som ny mentaltræner og sportsdiætist.
Ansættelsen sker som et vigtigt led i vores fortsatte arbejde med at sætte endnu mere fokus på pigernes sundhed, trivsel og udvikling – både på og uden for banen.
Vi ønsker i FC THY Piger at skabe de bedst mulige rammer for vores spillere, og med Kenneth ombord styrker vi indsatsen omkring både mental trivsel, performance og sunde vaner i hverdagen.
Talentchef Jeppe Ottow udtaler:
“Vi er i den sportslige ledelse i FC THY Piger stolte over, at kunne præsentere tilknytningen af Kenneth Risom som mentaltræner og sportsdiætist.
Kenneth er uddannet cand.scient. i idræt og sundhed, samt i besiddelse af en professionsbachelor i ernæring og sundhed, hvilket giver FC THY Piger de bedst tænkelige forhold for at optimere rammerne for mentaltræning, trivsel og præstation i forening.
Det er endnu et skridt i den retning, FC THY Piger har sat, hvor vi strømliner organisationen med specialister, som sammen med deres profession rummer de menneskelige egenskaber, vi værdsætter højt.
Jeg ser personligt frem til at samarbejde med Kenneth og se, hvordan han kan sætte sit præg på FC THY Piger”.
Kenneth Risom udtaler:
“Jeg glæder mig til at blive en del af FC THY Piger og bidrage med både mental træning og sportsdiætetik. Mit fokus er at styrke spillernes trivsel, mentale fokus og performance — både individuelt og som hold. Jeg ser frem til samarbejdet med spillere, stab og klubben omkring den videre udvikling”.
Vi håber, at alle omkring FC THY Piger vil tage rigtig godt imod Kenneth – både på og uden for banerne – og være med til at give ham en fantastisk start i FC THY Piger.
På vegne af FC THY Pigers Samarbejdsudvalg
Britt Amby
Formand
