Menu

FC THY Piger ansætter Head of Coaching

image
FC THY Piger
20. oktober 2020 kl. 22:17

 

Det er med stor glæde, at vi kan fortælle, at vi har ansat Jacob ”Bean” Jensen i en nyoprettet stilling som Head of Coaching i FC THY Piger.

Vi er sikre på, at Jacob er den helt rigtige til stillingen som Head of Coaching, dels fordi Jacob kender FC THY Piger indefra, og dels fordi han sammen med den øvrige del af cheftrænergruppen har brugt rigtig mange arbejdstimer på at beskrive FC THY Pigers spillestil og træningsprincipper.

Jacob er A-licens træner. Han har tidligere været cheftræner for U18DM, og lige nu er han cheftræner for vores U15 piger, en stilling som Jacob fortsætter med indtil sommerferien. Fra 1.7.2021 til 30.6.2022 er stillingen som Head of Coaching en halvtidsstilling, hvor Jacob ikke samtidig kan have ansvar for et enkelt hold, så FC THY Piger er allerede nu i gang med at finde en ny træner til årgang 2006, når de bliver U16 efter sommerferien. Jacob er sideløbende ansat på Skyum Idrætsefterskole, som er en vigtig samarbejdspartner for FC THY Piger, så Jacob får også en vigtig funktion i forbindelse med samarbejdet mellem FC THY Piger og Skyum Idrætsefterskole.

Jacob vil sammen med den talentansvarlige (Bent Andersen) få det overordnede operationelle ansvar for U13 - U18, herunder være ansvarlig for udvikling og implementering af spillefilosofi og spillestilsprincipper på alle klubbens hold. Jacob vil ligeledes være ansvarlig for udvikling og supervisering af klubbens trænere og i samarbejde med dem udvikle klubbens træningsmetoder og curriculum for U13 – U18.

 

 

Jacob udtaler i forbindelse med det nye job som Head of Coaching:

”Det er en utrolig spændende mulighed for mig. Efter flere år som cheftræner i FC THY Piger, hvor jeg har lært utroligt meget, håber jeg at kunne bidrage til udvikling af klubben, trænerne samt spillerne i FC THY Piger. Klubben har mange dygtige trænere, som alle er meget opsatte på at videreudvikle de træningsmetoder og principper, der skal danne grundlag for optimering af klubben og spillernes udvikling. I FC THY Piger vil der fremadrettet være mere fokus på den enkelte spiller og udvikling af hendes individuelle kompetencer. Målsætningen er at udvikle individuelle beslutningsstærke spillere som kan begå sig på højeste niveau”.

 

Bent udtaler i forbindelse med ansættelsen af Jacob:

”FC THY Piger bevæger sig ind i en ny tid. Cheftrænergruppen har arbejdet målrettet med at beskrive klubbens spillestilsprincipper, årsplaner, ugeplaner og curriculum. Alt sammen for at stå så stærkt som muligt, når der i begyndelsen af det nye år skal søges om pigelicens efter de nye regler omkring licens 2,0. Med ansættelsen af Jacob som Head og Coaching får vi en dedikeret person, som vil arbejde målrettet på, at vi som klub kommer til at stå så stærkt som muligt i den kommende ansøgning. Jeg glæder mig til samarbejdet med Jacob”.

Med denne ansættelse styrker FC THY Piger vores pigetalentudviklingsmiljø yderligere, så vi ser frem til, at Jacob fra dags dato kommer i gang med arbejdet som Head of Coaching.

 

Yderligere oplysninger om ansættelsen, kan man få ved at kontakte

Jacob Bean Jensen, mobil 2283 0784

Bent Andersen, mobil 3030 4717

 

Læs nedenfor om de væsentligste punkter i arbejdsbeskrivelsen for Head of Coaching:

 • Ansvarlig for udvikling af, samt sikre den limegrønne tråd, i FC THY Piger´s spillefilosofi og spillestilsprincipper fra U13 til U18
 • Ansvarlig for at spillerne fra U13 til U18 lærer det, som vi som klub ønsker at de skal lære
 • Ansvarlig for organisering og planlægning af træningen i samarbejde med cheftrænerne for U13 til U18
 • Ansvarlig for forberedelse og evaluering af træningen for U13 til U18 (møder hver 14. dag)
 • Ansvarlig for supervision/sparring og evaluering af cheftrænere/trænerteams fra U13 til U18
 • Ansvarlig for i samarbejde med cheftrænergruppen, at FC THY Piger´s spillestilsprincipper løbende evalueres og tilrettes
 • Ansvarlig for i samarbejde med cheftrænergruppen at FC THY Piger´s årsplaner/ugeplaner og dagsplaner løbende evalueres og tilrettes
 • Overordnet ansvarlig i samarbejde med transitionsansvarlig for klubbens procedure for det individuelle udviklingsprogram for U13 til U18
 • Overordnet ansvarlig i samarbejde med de enkelte trænerteams for at der sammenhæng i de individuelle evalueringer, spillersamtaler, udviklingsplaner og den individuelle træning for udvalgte spillere fra U13 til U18
 • Varetage kommunikation med landstrænere i forhold til de spillere der er med omkring de forskellige U-landshold
 • Sparring med talentchefen